اساتید سایت مشاوران 100 آفبا تخفیف بهترین دی وی دی های کنکور فیلم کنکوری

فیلم های درس مورد نظر را مشاهده کنید:

ادبیات عربی دینی ریاضی زیست فیزیک شیمی  

برای دریافت کد تخفیف خرید فیلم ها نام درس و استاد

مورد نظر را به شماره 09909380945 پیامک کنید.

ورود به فروشگاه اینترنتی فیلم کنکور

تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه

دانلود برنامه اندروید مشاوران 100 کنکور

اولا تندخوانی در کنار مزایایی که داره همیشه هم روش مناسبی نیست مثلا واسه مطالبی که نیار به تعمق و فکر کردن داره نباید تندخوانی کرد.

خیلی ها فکر میکنن که اگه کند بخونن باعث میشه مطالب رو بهتر درک کنن در صورتی که کاملا برعکس هست. نباید واژه خوانی کنید بلکه باید عبارات خوانی کنید. انسان در یک نگاه میتونه ۶ کلمه و در یک ثانیه میتونه تا ۲۴ کلمه رو هم از یک متن استخراج کنه. از این نترسیم که ممکنه با تندخوانی یاد نگیرید و از عادت بد برگشت به عقب جداً پرهیز کنید.

اول از همه باید به مغزمون که پیچیده ترین کامپیوتر دنیاست اعتماد کنیم که اگه با سرعت بالاتری هم مطالب رو بخونیم مغز یاد میگیره. این نعمت خدا رو به هیچ وجه دست کم نگیرید و به توانایی های اعتماد کنید که میتونه در سریعترین و کوتاه ترین زمان هم مطالب رو یاد بگیره.

یکی از عواملی که باعث کندخوانی میشه اینه که دانش آموز مرتب به خطوط یا پاراگراف های قبلی برمیگیرده. این کار باعث از بین رفتن تمرکز و اتلاف وقت میشه. در حین مطالعه باید عادت کنید چشمتون مستقیم و موازی صفحه حرکت که و خطوط بالایی یا پایینی رو مرتبا نگاه نکنید.

مغز انسان همیشه تندتر از بیان انسان کلمات رو دریافت میکنه. پس واسه افزایش سرعت مطالعه باید عادت بلند خوندن یعنی با صدای بلند مطالعه کردن رو ترک کنید. ضمن اینکه کسانی که عادت دارن با صدای بلند درس بخونن واسه مطالعه در مکان های عمومی مثل کتابخونه ممکنه به مشکل بربخورن و مرتب از طرف بقیه افراد بهشون تذکر داده بشه. اما بیشتر از همه به خودتون ضربه می زنید. بلند خوندن باعث میشه سرعت مطالعه بیاد پایین.

زیر لب خوانی هم مثل بلند خوانی باعث کاهش سرعت مطالعه میشه. وقتی بلند بخونید یا حتی زیر لب بخونید سرعت مطالعه شما متناسب با سرعت تکلم شما یعنی حدودا ۲۰۰ کلمه در دقیقه هست که خیلی سرعت پایینی هست. سرعت دریافت کلمات بیشتر از سرعت خواندن کلمات توسط زبان هست. پس اگه فقط با چشم بخونید و اصلا لب ها و زبان رو تکون ندید سرعت مطالعه بالاتر میره. برای تندخوانی نیازی به شنیدن یا ادا کردن کلمات نیست، باید بی صدا درس بخونید.

باید سعی کنید به جای اینکه حتی بدون صدا و حرکت لب و ارتعاش گلو کلمات رو در ذهن تکرار کنید، سعی کنید صحنه ها و تصاویر مربوطه رو در ذهن مجسم کنید. یادتون باشه که ذهن شما تصاویر رو بهتر از کلمات خشک درک میکنه و بعدا به یاد میاره.

انگشت گذاشتن زیر کلمات یا مداد گذاشتن مثل کاری که بعضا دوره ابتدایی انجام میدادیم اگه با سرعت بالا باشه و چشم ها تابع حرکت دست باشن خوبه و میتونه باعث تمرکز حواس هم بشه اما اگه سرعت کند باشه مانع تندخوانی میشه.

اگه موقع مطالعه سرتون حرکت کنه کم کم ذهن به چشم ها اعتماد نمیکنه و فکر میکنه اگه سر رو تکون نده خطوط رو گم میکنه. این کار باعث کاهش سرعت مطالعه و یک مانع برای تندخوانی هست. ضمن اینکه باعث فشار و خستگی جسمی در ناحیه سر و گردن هم ممکنه بشه. به جای حرکت دادن سر باید تلاش کنید میدان دید چشماتون رو وسیع تر کنید و فقط چشم هادون رو حرکت بدید. تا حد امکان سر رو نباید تکون داد و فقط چشم ها به دنبال کلمات و خطوط حرکت کنن و جابجا بشن.

برای تندخوانی بار اول باید فقط منظور و هدف اصلی نویسنده رو بفهمید که چی بوده. یعنی همه مطالبی که داخا متن هست به جز منظور و نکته اصلی که هر پاراگراف داره رو اصلا بهش توجه نکنید. در مرحله اول بدون هیچ نگرانی یا وسواسی باید این کار رو انجام بدید. مهم اینه که فقط منظور و هدف اصلی نویسنده از این متن رو بگیرید. باید فهرست مطالب رو نگاه کنید و متن رو بخونید که فقط اصل مطلب رو بگیرید چی بوده و بار اول دنبال جزئیات نگردید.

اگه مشکل حواس پرتی دارید از تکنیک های افزایش تمرکز حواس و جلوگیری از حواس پرتی هم باید استفاده کنیم که در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ توضیح داده شده «روش های افزایش تمرکز حین مطالعه». تندخونی به تمرین نیاز داره و مرتب باید تمرین بشه.

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور

برای ثبت نام مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در گروه تلگرام مطرح کنید:

عضویت در گروه تلگرام

کانال بهترین فیلم های آموزشی کنکور: ورود به کانال تلگرام فیلم ها

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی کنکور در زمینه مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. همچنین این مجموعه با همکاری بهترین اساتید کنکور در کشور خدمات مربوط به فیلم های آموزشی دروس دبیرستان و کنکور نیز ارائه می نماید. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

اگر سوال یا نظری دارید بنویسید

ایمیل و شماره تلگرام برای دیگران نمایش داده نمی شود

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بهترین فیلم های کنکوری نظام جدید