بعضی دانش آموزان و داطلبان کنکور سبک یادگیریشون سمعی – بصری است یعنی چندان با متن های خشک و خالی کتاب درسی و کمک درسی ارتباط خوبی برقرار نمی کنند و حتما باید یک نفر اون درس رو با صدا و تصویر براشون تدریس کنه. بعضی ها هم در یک درس خاص که نیاز به پایه قوی داره مثل ریاضی، فیزیک و … بسیار ضعیف هستند و با خوندن کتاب درسی و درسنامه کتاب های کمک درسی نمیتونن در این دروس پیشرفت کنند. برای همه این افراد استفاده از بعضی کلاس های کنکوری و یا دی وی دی های کنکور میتونه مفیدتر باشه و بازدهی بیشتری داشته باشه اما با رعایت شروطی که در ادامه توضیح میدیم چون در غیر اینصورت نتیجه عکس میده و وقت و هزینه شما رو هم تلف میکنه. اما قبل از ادامه این بحث جالبه بدونید در پژوهشی که روی رتبه های زیر ۱۰۰۰ کنکور تجربی و ریاضی چند سال اخیر توسط یکی از موسسات تحقیقات بازاریابی با همکاری جمعی از دانشجویان مدیریت بازاریابی انجام شده بود فقط ۳ درصد از این رتبه های برتر اعلام کرده بودند که از کلاس های کنکوری خارج از مدرسه استفاده کردند. یعنی ۹۷ درصد رتبه های برتر زیر ۱۰۰۰ اصلا در کلاس های کنکور خصوصی شرکت نکردند (منبع خبر: تابناک).

تعداد مجاز کلاس های کنکوری برای یک داوطلب کنکور دو تا سه کلاس در هفته است و فقط باید در کلاس کنکوری شرکت کنه که اولاً در اون درس یا درس ها خیلی ضعیف بشه و با خواندن کتاب درسی و درسنامه کتاب های کمک درسی کنکور متوجه درس نمیشه و ثانیاً اون کلاس واقعاً ارزش وقت گذاشتن رو داشته باشه. به هر حال مدتی رو صرف آماده شدن برای رفتن به کلاس، رفت و آمد و احیانا رفع خستگی بعد از کلاس می کنید. این زمان ها باید ارزش رفتن برای اون کلاس رو داشته باشه. سعی کنید حداکثر برای دو یا سه درس که خیلی ضعیف هستید در کلاس های کنکور شرکت کنید.

کلاس های کنکوری مفید و مضر - بهترین کلاس کنکور کدام است

یک هفته ۱۶۸ ساعته که اگر شما روزی ۸ ساعت بخوابید از این ۱۶۸ ساعت ۵۶ ساعت خواب هستید. ۱۱۲ ساعت دیگه باقی میمونه: این ۱۱۲ ساعت باید حداقل ۵۰ ساعتش رو درس بخونید و بقیه اش برای کارهای شخصی غیر از درس خوندن، اگه دانش آموز هستید مدسه رفتن و …

حالا فکر کنید بخواهید هر روز سه تا چهار ساعت کلاس کنکور شرکت کنید! معمولا یکی دو ساعت قبل و بعدش برای آماده شدن و رفت و برگشت تلف میشه، ممکنه خسته بشین و بخواهید بعد از هم استراحت کنید یا بخوابید! پس کی میخواهید درس بخونید؟ قطعا ساعت مطالعتون میاد پایین.

دوستان اگه یه ورزشکار بهترین باشگاه ورزشی در اختیارش باشه، مجهزترین وسیله و دستگاه ها واسه تمرین کردن در اختیارش باشه، به بهترین مکمل های غذایی و بهترین تغذیه دسترسی داشته باشه، اما تمرین نکنه و وقت کافی واسه تمرین کردن نذاره قطعا ورزشکار خوبی نمیشه و در مسابقان مقام نمیاره. کنکوری هم همینه، اگه شما بهترین منابع و کتاب های کمک درسی رو داشته باشید، بهترین مشاور بهترین معلم ها رو داشته باشید و بهترین کلاس های کنکور رو شرکت کنید اما وقت نکنید تمرین کنید وقت نکنید مطالب رو مرور کنید و به اندازه کافی تست بزنید، شک نکنید رتبه کنکورتون اون رتبه ای که انتظار دارید نخواهد شد. بماند که کلی پول هم خرج کردید!

خیلی از رتبه های خوب بودن که بجز کلاس درس معلم در مدرسه هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردن. الزما کسی که تعداد کلاس های کنکوری بیشتره بره و میلیون ها تومان خرج کنه در کنکور موفق تر نیست. بسیار هستند دانش آموزان کنکوری که در کنار کلاس های مدرسه هفت روز در هفته کلاس کنکور میرفتن و در کنکور اصلا نتیجه خوبی نگرفتند. پس این تصور رو از ذهنتون خارج کنید که هر کی پول بیشتری بده کلاس کنکور بیشتری بره الزما رتبه بهتری در کنکور میاره!

کم نیستند کسانی که میلیون ها تومان پول بی زبون رو خرج همایش ها و کلاس کنکورهای مختلف کردند آخرش هم حتی مجاز به انتخاب رشته در کنکور نشدن! پس مراقب باشید اگه واقعا نیاز به کلاس کنکور ندارید گول تبلیغات فرینده رو نخورید و پول و وقت و انرژیتون رو بیخودی هدر ندین و واقعا اگه ضروری نیست و با خوندن کتاب درسی و درسنامه و آموزش کمک درسی ها یا با استفاده از دی وی دی آموزشی کنکور اون درس رو متوجه شدین دیگه کلاس کنکور شرکت نکنید.

حالا اگر واقعا یک یا دو درس هستند که خیلی خیلی ضعیف هستین و باخوندن کتاب درسی و درسنامه و آموزش کمک درسی ها متوجه نمیشین میتونید کلاس کنکوری که ارزش شرکت کردن در کلاس رو داشته باشه و مدرس خوبی درس بده شرکت کنید. قبل از کلاس هم باید پیش خوانی کنید. هر چند با این وجود کلاس کنکور و همایش معایب خودش و هم داره که استفاده از فیلم های آموزشی میتونه جایگزین بهتری براش باشه.

اگر دانش آموز مدرسه هستید در هر صورت بیشتر از ۳ نصف روز در هفته رو نباید صرف کلاس رفتن کنید. نباید اینقد کلاس برید که وقتی برای درس خوندن  و مرور مطالب و تمرین کردن نداشته باشید.

اگر واقعا نیاز به شرکت در کلاس کنکور دارید حتما از دانش آموزانی که در کلاس اون معلم شرکت کردند یا شرکت میکنن پرس و جو کنید ببینید واقعا کلاسش بازدهی داره و با وقتی که براش گذاشته میشه اونقدر مفید هست یا نه. متاسفانه بعضی مدرس ها در کلاس های کنکور شیوه بیان خوبی ندارن و نمیتونن مطالب رو خوب برای دانش آموزها جا بندازن یا وقت زیادی صرف مطالب حاشیه ای و بی اهمیت میکنن که فقط وقت دانش آموز رو تلف میکنه.

اینکه یک استاد کنکوری سابقه طولانی در تدریس داشته و داره الزما دلیل بر این نمیشه که کلاسش برای شما خیلی مفید باشه. باید ببینید اون استاد خودش رو به روز کرده یا نه. در بعضی از درس ها میبینیم که از کنکور ۹۲ و ۹۳ تیپ سوالات کاملا نسبت به سال های قبل عوض شده و اگر اون استاد هنوز روی تست ها و مثال ها و تیپ سوالات سال های قبل تر تاکید داره، اون کلاس نمیتونه برای شما زیاد مفید باشه.

اگر یک استاد در کلاس کنکور یا حتی دی وی دی کنکوری فرمول های من درآوردی و تکنیک های عجیب غریب و غیرعلمی از خودش بیان میکنه و یا مثلا برای هر تست فیزیک یک فرمول جداگانه و اضافی بیان میکنه و در حل همه تست ها از اون فرمول های اضافی به جای فرمول های اصلی و مهم استفاده میکنه طوری که شاید برای یک فصل نسبتا ساده فیزیک ۶۰ تا فرمول در حین تدریس به شما داده، این کلاس بجز گیج کردن و گمراه کردن شما هیچ سودی براتون نداره! مخصوصا ما دست گذاشتیم روی درس فیزیک چون می بینیم بعضی اساتید فیزیک اینقدر فرمول اضافی به خورد کنکوری ها میدن که این فرمول ها فقط باعث سردرگمی میشه و معمولا تا روز کنکور خیلیشون فراموش میشن. خیلی از سوالات فیزیک مفهمومی هستند و با همون فرمول های کتاب در صورتی که تست های متنوع حل کرده باشید قابل حل هستند و نیازی نیست برای ۶۰ تست فیزیک از یک فصل ۶۰ تا فرمول طولانی و بیخودی حفظ کنید!

با این توضیحات، اگر واقعا نیاز به کلاس کنکور داشتید و کلاس مناسبی با شرایطی که گفتم پیدا کردید، در کلاس باید حضور فعال داشته باشید، قایم نشید، ابراز وجود کنید، اطلاعاتتون رو با بقیه به اشتراک بذارید و از اطلاعات بقیه چه دانش آموزها و چه معلم استفاده کنید و فعال باشید. مطالبی که سر کلاس تدریس میشه رو حتما همون روز آمدید خانه مرور کنید. مرور درس هر روز در همون روز چندین فایده داره که قبلا گفتیم. اگر دانش آموز مدرسه هستید هم سعی کنید درسی که معلم امروز درس داده رو همون روز توی خونه مرور کنید. مطالب این صفحه رو هم ببینید: «چرا درس هر روز باید همان روز مطالعه شود؟»

کلاس های غیرکنکوری و متفرقه و فوق برنامه رو هم در سالی که کنکور دارید کم کنید و یا کلا حذف کنید. در این مورد بهتره مطالب این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ رو بخونید اونجا بیشتر توضیح دادیم: «کلاس های متفرقه غیردرسی برویم یا نه؟»

توضیحات بیشتر و نکات تکمیلی در رابطه با شرکت در کلاس های کنکور و همایش های کنکوری رو در ویدئو کلیپ زیر ببینید:

دانلود این ویدئو کلیپ