در این صفحه به سوالاتی از قبیل اینکه شیوه برگزاری کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود، تکلیف پشت کنکوری های ۹۷ در کنکور ۹۸ چگونه است، آیا دو کنکور همزمان در سال ۹۸ برگزار خواهد شد یا خیر، سرنوشت کنکور ۹۸ و احتمال حذف کنکور در سال ۹۸، تغییرات کتاب درسی نظام جدید نسبت به کتاب های نظام قدیم و سایر سوالات مشابه از این دسته جواب خواهیم داد.

قبل از هر چیز خدمتتون عرض کنیم که اگر داوطلب کنکور ۹۷ هستید و در حال خواندن این مطلب هستید، زیاد به فکر نحوه برگزاری کنکور ۹۸ برای نظام قدیم ها و حساب باز کردن روی اینکه سال بعد هم فرصت دارم و امسال به خودم سخت نگیرم و از اینجور مسائل نباشید و احتمال برگزاری دو کنکور در سال ۹۸ باعث کم کاری شما نشه.

 

آیا برگزاری دو کنکور نظام جدید و قدیم بصورت جدا قبلا سابقه داشته؟

تا اواخر دهه ۷۰ نظام آموزشی کشور ترمی واحدی بود که به نظام قدیم معروف بود و اوایل دهه ۸۰ نظام آموزشی به سالی واحدی تغییر کرد. در کنکور سال ۸۱ سازمان سنجش آموزش کشور برای هر دو گروه داوطلبان نظام قدیم و جدید سوالات جداگانه ای طرح کرد و این روند تا سه سال یعنی تا کنکور ۸۳ هم ادامه پیدا کرد.

سازمان سنجش در قسمت هایی که مطالب کتاب های نظام قدیم و جدید شبیه هم بود سوالات یکسان و در بخش هایی که مباحث متفاوت بود سوالات جداگانه ای برای هر گروه طرح می کرد. بنابرین احتمال داره که کنکور سراسری ۹۸ و حتی کنکور سال ۹۹ و کنکو ۱۴۰۰ هم به صورت دو کنکور همزمان برای نظام قدیم و جدید برگزار بشه هر چند باید منتظر جواب نهایی سازمان سنجش آموزش کشور باشیم.

 

احتمال برگزاری دو کنکور جدا در سال ۹۸ با توجه به اظهارات مسئولین

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که شیوه برگزاری کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود، گفت: کنکور سال ۹۸ شامل دو سری سوال جداگانه برای داوطلبان نظام قدیم و داوطلبان نظام جدید خواهد بود. البته این دو کنکور در یک زمان با هم برگزار میشن و فقط سوالات فرق دارن. متن کامل صحبت ها رو در ویدئوی زیر میتونین تماشا کنین:

دانلود این ویدئو

 

منابع جدید و تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود؟ 

در کنکور سال های گذشته از کتاب های درسی دوم و سوم دبیرستان، پیش دانشگاهی و همچنین فیزیک اول دبیرستان سوال طرح شده و منابع کنکور ۹۷ هم همین کتاب ها هستند. اما در کنکور ۹۸ برای داوطلبان نظام جدید از دروس دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان سوال طرح میشه. شاید برای داوطلبان نظام قدیم و پشت کنکوری های ۹۷ که نتونستن در رشته و دانشگاه دلخواهشون قبول بشن این سوال پیش بیاد که اگر احیانا برگزاری دو کنکور مجزا برای نظام قدیم و نظام جدید در سال ۹۸ منتفی بشه و فقط یک کنکور طبق کتاب های درسی نظام جدید برگزار بشه، تغییر کتاب های درسی برای کنکور ۹۸ چقدره و آیا این افراد میتونن با توجه به تغییر منابع کنکور ۹۸ شرکت کنن و موفق بشن؟

با نگاه کلی به تغییر کتاب های نظام جدید می بینیم که تغییر کتاب های درسی دبیرستان اینقدر هم زیاد نبوده و چارچوب اصلی مطالب تقریبا همون مطالب کتاب های درسی نظام قدیم هستن. مثلا مباحث گوارش، قلب، دفع مواد زائد، گازهای تنفسی و … که در کتاب درسی زیست شناسی دوم دبیرستان نظام قدیم وجود داشت با شباهت بسیار زیادی در کتاب زیست شناسی دهم نظام جدید تکرار شده و فقط نکات ریزی حذف یا اضافه شدن و بعضی اسم ها فارسی شدن که البته در اکثر موارد معادل لاتین این اصطلاحات هم در کتاب ذکر شده. در تمام دروس رشته تجربی، ریاضی و انسانی تغییرات تقریبا در همین حد بوده و خیلی زیاد نیست. در اینجا فایل pdf کتاب زیست شناسی دوم دبیرستان نظام قدیم و زیست شناسی دهم نظام جدید رو آوردیم که میتونین هر دو کتاب رو دانلود و مقایسه کنید:

دانلود کتاب زیست شناسی دهم نظام جدید
دانلود کتاب زیست دوم دبیرستان نظام قدیم

 

آمار تعداد شرکت کنندگان کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود؟

با توجه به اینکه هنوز ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ شروع نشده نمیشه دقیقا پیش بینی کرد که چند داوطلب در کنکور ۹۸ شرکت خواهند کرد. اما با توجه به سیر صعودی تعداد داوطلبان کنکور تجربی و سیر نزولی تعداد داوطلبان کنکور سایر رشته ها میشه پیش بینی کرد که احتمالا پرجمعیت ترین کنکور ۹۸ کنکور تجربی باشه مخصوصا اگر دو کنکور مجزا برای نظام قدیم و نظام جدید برگزار بشه. آمار شرکت کنندگان کنکور در سال های گذشته در هر رشته رو میتونین با کلیک روی تصویر زیر در اندازه بزرگتر ببینید:

تعداد شرکت کنندگان کنکور 98 چگونه خواهد بود

در تصویر بالا می بینید که تعداد شرکت کنندگان در کنکور تجربی سال به سال رو به افزایش است که دلیل اصلیش تقاضای بالا برای قبولی در رشته های پرطرفداری مثل پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری و سایر رشته ها میتونه باشه.

طبق آمار اعلام شده، در مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری ۹۷ حدود ۹۴۶ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد حدود ۶۸۰ هزار نفر داوطلب کنکور تجربی هستند. بنابرین نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر به تعداد داوطلبان کنکور تجربی اضافه شده و تقریبا نصف این جمعیت فارغ التحصیل هستند. علاوه بر این، از ۱۳ تا ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۶ هم مهلت ثبت نام مجدد در کنکور سراسری ۹۷ وجود داره.

 

در چه سالی کنکور حذف می شود؟

یکی از پرحاشیه ترین و شایعه خیز ترین خبرها درباره کنکور، سال حذف کنکور است حتی بعضا خبرهایی از حذف کنکور ۹۸ هم می شنویم که جای بسی تأمل داره! از سال ها پیش گاه به گاه از منابع مختلف می شنویم که کنکور در فلان سال حذف میشه. توصیه می کنیم حتما ویدئوی زیر که صحبت های رئیس سازمان سنجش درباره حذف کنکور است رو ببینید:

دانلود این ویدئو

 

مطمئن باشید تا زمانی که جایگزین مناسبی برای تفکیک دانش آموزان برتر برای ورود به رشته های پرطرفداری مثل پزشکی وجود نداره امکان حذف کامل کنکور سراسری نیست و حداقل تا چند سال آینده هم کنکور برگزار میشه. همه ما از آسیب های کنکور خبر داریم اما وقتی ظرفیت کل رشته پزشکی در تمامی دوره های روزانه، ظرفیت مازاد و پردیس بین الملل جمعا حدود ۵۰۰۰ نفر بیشتر نیست و از طرفی هزاران نفر معدل ۲۰ و نزدیک ۲۰ دارن چطور امکان داره بدون برگزاری کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی این داوطلبان رو برای ورود به رشته پزشکی از هم تفکیک کرد؟

در حال حاضر در بسیاری از رشته های دانشگاه های دولتی دوره روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد و … پذیرش دانشجو بدون کنکور انجام میشه و در بعضی از این دوره ها صرفا بر اساس سوابق تحصلی یعنی معدل است. اما در رشته های پر متقاضی مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری، بینایی سنجی، شنوایی شناسی و حتی در رشته هایی مثل مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، رشته حقوق دانشگاه تهران و … پذیرش بدون کنکور وجود نداره و فعلا جایگزین مناسبی برای کنکور جهت پذیرش دانشجو در این رشته ها وجود نداره. بنابرین حذف کنکور ۹۸ و حتی حذف کنکور برای دهمی ها یعنی کنکور ۹۹ شایعه ای بیش نیست.

 

فرصت شرکت مجدد در کنکور ۹۸ باعث کم کاری شما نشود

متاسفانه این تفکر در ذهن بسیاری از کنکوری های ۹۷ مخصوصا دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی وجود داره که میگن امسال دانش آموز بودم یا سال اول کنکورم هست، سال آینده هم فرصت دارم و میتونم جبران کنم. این ذهنیت باعث کوتاهی، کم کاری و پایین آمدن ساعت مطالعه این افراد میشه. همه خانم ها و همچنین آقایانی که از خدمت سربازی معاف هستن محدودیتی از نظر تعداد دفعات شرکت در کنکور ندارن و آقایانی که خدمت سربازی دارن حداکثر دو سال و گاها تحت شرایط خاصی تا سه سال پشت سر هم حق شرکت در کنکور سراسری دارن اما هنوز فرصت کافی برای تلاش و قبولی در کنکور ۹۷ وجود داره پس خبر برگزاری احتمالی دو کنکور جدا در سال ۹۸ نباید به هیچ وجه باعث دلخوشی بی مورد و دست کشیدن از تلاش برای کنکور ۹۷ بشه. دقت کنید که اکثر رتبه های برتر کنکور همون سال اول رتبه خوبی آوردن و معمولا دانش آموز پیش دانشگاهی بودن.

اگر هنوز به طور جدی شروع نکردید و نیاز به مشاور کنکور دارید میتونید با ما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره ای موسسه مشاوران ۱۰۰ استفاده کنید. این رو هم در نظر داشته باشید که این خبر فعلا ۱۰۰ درصد قطعی نشده. به محض قطعی شدن نحوه برگزاری کنکور ۹۸، از طریق وب سایت و کانال تلگرام مشاوران ۱۰۰ به شما اطلاع خواهیم داد.