کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود؟ دو کنکور همزمان نظام جدید و قدیم در سال ۹۸

در این صفحه به سوالاتی از قبیل اینکه شیوه برگزاری کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود، تکلیف پشت کنکوری های ۹۷ در کنکور ۹۸ چگونه است، آیا دو کنکور همزمان در سال ۹۸ برگزار خواهد شد یا خیر، سرنوشت کنکور ۹۸ و احتمال حذف کنکور در سال ۹۸، تغییرات کتاب درسی نظام جدید نسبت به کتاب های نظام قدیم و سایر سوالات مشابه از این دسته جواب خواهیم داد. به سوالات رایج داوطلبان در همین صفحه و نظرات انتهای صفحه پاسخ داده شده است بنابرین:

لطفا از تماس تلفنی و سوال درباره نحوه برگزاری کنکور ۹۸ یا شرایط و جزئیات شرکت در این کنکور جدا خودداری فرمایید. به دلیل مراجعات زیاد در این زمینه به هیچ وجه قادر به پاسخگویی تلفنی نمی باشیم. با تشکر

 

آیا برگزاری دو کنکور نظام جدید و قدیم بصورت جدا قبلا سابقه داشته؟

تا اواخر دهه ۷۰ نظام آموزشی کشور ترمی واحدی بود که به نظام قدیم معروف بود و اوایل دهه ۸۰ نظام آموزشی به سالی واحدی تغییر کرد. در کنکور سال ۸۱ سازمان سنجش آموزش کشور برای هر دو گروه داوطلبان نظام قدیم و جدید سوالات جداگانه ای طرح کرد و این روند تا سه سال یعنی تا کنکور ۸۳ هم ادامه پیدا کرد.

سازمان سنجش در قسمت هایی که مطالب کتاب های نظام قدیم و جدید شبیه هم بود سوالات یکسان و در بخش هایی که مباحث متفاوت بود سوالات جداگانه ای برای هر گروه طرح می کرد. بنابرین این احتمال در ذهن خیلی از داوطلبان کنکور شکل گرفته که کنکور سراسری ۹۸ و حتی کنکور سال ۹۹ و کنکو ۱۴۰۰ هم به صورت دو کنکور همزمان برای نظام قدیم و جدید برگزار بشه.

 

برگزاری دو کنکور جدا در سال ۹۸ با توجه به اظهارات مسئولین

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که شیوه برگزاری کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود، گفت: کنکور سال ۹۸ شامل دو سری سوال جداگانه برای داوطلبان نظام قدیم و داوطلبان نظام جدید خواهد بود. البته این دو کنکور در یک زمان با هم برگزار میشن و فقط سوالات فرق دارن. متن کامل صحبت ها رو در ویدئوی زیر میتونین تماشا کنید:

دانلود این ویدئو

 

منابع جدید و تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود؟ 

در کنکور سال های گذشته از کتاب های درسی دوم و سوم دبیرستان، پیش دانشگاهی و همچنین فیزیک اول دبیرستان سوال طرح شده و منابع کنکور ۹۷ هم همین کتاب ها هستند. اما در کنکور ۹۸ برای داوطلبان نظام جدید از دروس دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان سوال طرح میشه. شاید برای داوطلبان نظام قدیم و پشت کنکوری های ۹۷ که نتونستن در رشته و دانشگاه دلخواهشون قبول بشن این سوال پیش بیاد که اگر احیانا برگزاری دو کنکور مجزا برای نظام قدیم و نظام جدید در سال ۹۸  منتفی بشه و مثل کنکور ۹۹ فقط یک کنکور طبق کتاب های درسی نظام جدید برگزار بشه، تغییر کتاب های درسی برای کنکور ۹۸ چقدره و آیا این افراد میتونن با توجه به تغییر منابع کنکور ۹۸ شرکت کنن و موفق بشن؟

با نگاه کلی به تغییر کتاب های نظام جدید می بینیم که تغییر کتاب های درسی دبیرستان خیلی زیاد نبوده و چارچوب اصلی مطالب تقریبا همون مطالب کتاب های درسی نظام قدیم هستند. حتی دی وی دی های کنکور برای بعضی دروس مثل ریاضی عینا قابل استفاده برای هر دو نظام قدیم و جدید هستند. یا مثلا در درس زیست شناسی مباحثی مثل گوارش، قلب، دفع مواد زائد، گازهای تنفسی و … که در کتاب درسی زیست دوم دبیرستان نظام قدیم وجود داشت با شباهت بسیار زیادی در کتاب زیست شناسی دهم نظام جدید تکرار شده و فقط نکات ریزی حذف یا اضافه شدن و بعضی اسم ها فارسی شدن که البته در اکثر موارد معادل لاتین این اصطلاحات هم در کتاب ذکر شده. در تمام دروس رشته تجربی، ریاضی و انسانی تغییرات تقریبا در همین حد بوده و خیلی زیاد نیست. در اینجا فایل pdf کتاب زیست شناسی دوم دبیرستان نظام قدیم و زیست شناسی دهم نظام جدید رو آوردیم که میتونین هر دو کتاب رو دانلود و مقایسه کنید:

دانلود کتاب زیست شناسی دهم نظام جدید

دانلود کتاب زیست دوم دبیرستان نظام قدیم

 

آمار تعداد شرکت کنندگان کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود؟

با توجه به اینکه هنوز ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ شروع نشده نمیشه دقیقا پیش بینی کرد که چند داوطلب در کنکور ۹۸ شرکت خواهند کرد. اما با توجه به سیر صعودی تعداد داوطلبان کنکور تجربی و سیر نزولی تعداد داوطلبان کنکور سایر رشته ها میشه پیش بینی کرد که احتمالا پرجمعیت ترین کنکور ۹۸ کنکور تجربی باشه مخصوصا اگر دو کنکور مجزا برای نظام قدیم و نظام جدید برگزار بشه. آمار شرکت کنندگان کنکور در سال های گذشته در هر رشته رو میتونین با کلیک روی تصویر زیر در اندازه بزرگتر ببینید:

تعداد شرکت کنندگان کنکور 98 چگونه خواهد بود

در تصویر بالا می بینید که تعداد شرکت کنندگان در کنکور تجربی سال به سال رو به افزایش است که دلیل اصلیش تقاضای بالا برای قبولی در رشته های پرطرفداری مثل پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری و سایر رشته ها میتونه باشه.

همچنین طبق آمار اعلام شده، در مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری ۹۷ حدود ۹۴۶ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد حدود ۶۸۰ هزار نفر داوطلب کنکور تجربی هستند. بنابرین نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر به تعداد داوطلبان کنکور تجربی اضافه شده و تقریبا نصف این جمعیت فارغ التحصیل هستند. علاوه بر این، از ۱۳ تا ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۶ هم مهلت ثبت نام مجدد در کنکور سراسری ۹۷ وجود داشت که تعدادی هم در این بازه زمانی ثبت نام کردند.

 

در چه سالی کنکور حذف می شود؟

یکی از پرحاشیه ترین و شایعه خیز ترین خبرها درباره کنکور، سال حذف کنکور است حتی بعضا خبرهایی از حذف کنکور ۹۸ هم می شنویم که جای بسی تأمل داره! از سال ها پیش گاه به گاه از منابع مختلف می شنویم که کنکور در فلان سال حذف میشه. توصیه می کنیم حتما ویدئوی زیر که صحبت های رئیس سازمان سنجش درباره حذف کنکور است رو ببینید:

دانلود این ویدئو

مطمئن باشید تا زمانی که جایگزین مناسبی برای تفکیک دانش آموزان برتر برای ورود به رشته های پرطرفداری مثل پزشکی وجود نداره امکان حذف کامل کنکور سراسری نیست و حداقل تا چند سال آینده هم کنکور برگزار میشه. همه ما از آسیب های کنکور خبر داریم اما وقتی ظرفیت کل رشته پزشکی در تمامی دوره های روزانه، ظرفیت مازاد و پردیس بین الملل جمعا حدود ۵۰۰۰ نفر بیشتر نیست و از طرفی هزاران نفر معدل ۲۰ و نزدیک ۲۰ دارن چطور امکان داره بدون برگزاری کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی این داوطلبان رو برای ورود به رشته پزشکی از هم تفکیک کرد؟

در حال حاضر در بسیاری از رشته های دانشگاه های دولتی دوره روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد و … پذیرش دانشجو بدون کنکور انجام میشه و در بعضی از این دوره ها صرفا بر اساس سوابق تحصلی یعنی معدل است. اما در رشته های پر متقاضی مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری، بینایی سنجی، شنوایی شناسی و حتی در رشته هایی مثل مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، رشته حقوق دانشگاه تهران و … پذیرش بدون کنکور وجود نداره و فعلا جایگزین مناسبی برای کنکور جهت پذیرش دانشجو در این رشته ها وجود نداره. بنابرین حذف کنکور ۹۸ و حتی حذف کنکور برای دهمی ها یعنی کنکور ۹۹ شایعه ای بیش نیست.

 

نحوه برگزاری کنکور ۹۹

اوایل اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به این سوال که کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود، گفت: «در کنکور سراسری سال ۹۸ دو سری سوال در قالب نظام جدید و قدیم بین شرکت کنندگان پخش خواهد شد و سال ۹۹ به روال سابق برمی‌گردد.» بنابرین در سال ۱۳۹۹ فقط یک کنکور برگزار میشه و منبع سوالات کتاب های نظام جدید هستند. پس با این وجود داوطلبان نظام قدیم برای شرکت در کنکور ۹۹ باید از همین الان کتاب های درسی، منابع کمک درسی و دی وی دی های کنکور ویژه نظام جدید رو تهیه کنند.

 

فرصت شرکت مجدد در کنکور ۹۸ باعث کم کاری شما نشود

متاسفانه این تفکر در ذهن بسیاری از کنکوری های ۹۷ مخصوصا دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی وجود داره که میگن امسال دانش آموز بودم یا سال اول کنکورم هست، سال آینده هم فرصت دارم و میتونم جبران کنم. این ذهنیت باعث کوتاهی، کم کاری و پایین آمدن ساعت مطالعه این افراد میشه. همه خانم ها و همچنین آقایانی که از خدمت سربازی معاف هستن محدودیتی از نظر تعداد دفعات شرکت در کنکور ندارن و آقایانی که خدمت سربازی دارن حداکثر دو سال و گاها تحت شرایط خاصی تا سه سال پشت سر هم حق شرکت در کنکور سراسری دارن اما هنوز فرصت کافی برای تلاش و قبولی در کنکور ۹۷ وجود داره پس خبر برگزاری احتمالی دو کنکور جدا در سال ۹۸ نباید به هیچ وجه باعث دلخوشی بی مورد و دست کشیدن از تلاش برای کنکور ۹۷ بشه. دقت کنید که اکثر رتبه های برتر کنکور همون سال اول رتبه خوبی آوردن و معمولا دانش آموز پیش دانشگاهی بودن.

 

تهیه منابع و برنامه ریزی برای کنکور ۹۸

اگر هنوز به طور جدی شروع نکردید و نیاز به مشاور کنکور دارید میتونید با ما تما بگیرید و از خدمات مشاوره ای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰ استفاده کنید. داوطلبان نظام قدیم که قصد شرکت در کنکور ۹۸ نظام قدیم رو دارند برای تهیه محصولات آموزشی و دی وی دی های تدریس بهترین اساتید کنکور در کشور (با تخفیف ویژه) با شماره تلفن ۲۸۴۲۴۰۳۲-۰۲۱ تماس بگیرند. نمونه تدریس این اساتید و نحوه استفاده درست از سی دی ها و فیلم های آموزشی دروس رو میتونید در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ مشاهده کنید: «معرفی بهترین اساتید کنکور ایران و فیلم های آموزشی کنکور»

درباره‌ی مشاوران 100

گروه مشاوران 100 متشکل از رتبه های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی کنکور در زمینه مشاوره تخصصی کنکور سراسری فعالیت دارد. همچنین این مجموعه با همکاری بهترین اساتید کنکور در کشور خدمات مربوط به دی وی دی های آموزشی نیز ارائه می نماید.

همچنین ببینید

زمان کنکور 97

زمان کنکور ۹۷ – مهلت ثبت نام و تاریخ برگزاری کنکور ۹۷

طبق گفته معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، زمان کنکور ۹۷ از سال …

۲۳۴ نظر

 1. سلام خسته نباشید خب پس کی اعلام میکنن ظرفیتا رو برا کنکور ۹۸
  ما امسال کنکور داریم خب تکلیفمون رو بدونیم
  اصلا امیدی میتونه داشته باشه ی نظام قدیم برا کنکور ۹۸؟؟
  🙁

 2. سلام. میخواستم بپرسم که آیا قانونی در شرف تصویب شدنه که محدودیت سنی برای کنکور ایجاد کنه؟ یعنی من اگر دکترای آموزش انگلیسی بگیرم در سن سی سالگی میتونم کنکور تجربی رو به هدف داروسازی شرکت کنم یا خیر؟ الان ۵ سال تا اتمام دکتری باقی مونده
  متشکرم

  • سلام تا حالا چیزی درباره محدودیت سنی برای شرکت در کنکور سراسری مشاهده نشده
   بعضی داوطلبان کنکور حتی سن دو برابر شما یا بیشتر دارند
   امسال چند داوطلب ۴۰ ساله و بالاتر برای مشاوره کنکور تجربی به ما مراجعه کردند
   فقط بحث محدودیت تحصیل مجدد رایگان یا با پرداخت شهریه برای فارغ التحصیلان ارشد و دکتری مطرحه

 3. سلام من کنکوری ۹۸ام از الان شروع کردم به درس خوندن و تست زدن ولی کتاب های تست چاپ جدید رو که گرفتم از دروس سال پیش یعنی سال دهم برخی مطالب حذف شده و یکسری مطالب اضافه شده و تغییر کرده مثل کتاب منطق
  حالا من نمیدونم که برای کنکور کتاب چاپ قدیم رو که خودمون خوندیم رو بخونم یا کتاب چاپ جدید رو میشه راهنمایی کنید

  • اگر امسال دانش آموز پایه یازدهم بودید و سال گذشته پایه دهم بودید کتاب های خودتون رو بخونید
   منابع کنکور ۹۸ نظام جدید این ها هستند:
   کتاب های پایه دهم چاپ سال ۹۵
   پایه یازدهم چاپ ۹۶
   پایه دوازدهم چاپ ۹۷

 4. سلام.
  من ديپلم کامپيوتر دارم (البته رشتم تجربي بود تطبيق واحد کردم) پيش دانشگاهي تجربي رو هم خوندم. سال ۹۲
  الان ميخام توي کنکور ۹۸ شرکت کنم. نياز به يه مشاور خوب دارم. چون متاهل هستم و يه بچه هم دارم.
  ميخوام بدونم به نظر شما شانسي دارم توي قبولي؟ و اينکه يه مشاور بهم معرفي کنيد اگه احتمالش هست.
  ممنون

  • سلام شانس رو همه دارن بستگی داره قبولی چه رشته ای مد نظرتونه
   امکان قبولی به تلاش و برنامه ریزی روش صحیح مطالعه و تست زنی خودتون و منابعی که استفاده می کنید بستگی داره
   برای رزرو مشاوره هم میتونید به صفحه ثبت نام مشاوره در سایت مراجعه کنید

 5. سلام
  خواهشا بگيد قبلا تو سال ٨١ كه ٢ تا كنكور برگذار كردن درصد بندي منظورم اين شايعه ٧٠به ٣٠ براي قديم و جديد اجرا شده يا نه؟؟؟؟؟

  • سلام بله اون موقع اجرا شد و سهم پذیرش نظام قدیم کمتر بود
   اما الان تعداد داوطلبان نظام قدیم خیلی زیاد شده و هیچ بعید نیست در کنکور ۹۸ تعدادشون از نظام جدیدها هم بیشتر باشه
   سهمیه بندی نامساوی ظرفیت های پذیرش اون سالها الزاما دلیل بر این نمیشه که در کنکور ۹۸ هم به همون شکل سهمیه بندی بشه
   باید منتظر تصمیم مسئولین باشیم هرچند پیگیری داوطلبان نظام قدیم هم میتونه موثر باشه

 6. سلام من دوساله پشت موندم و بنا ب دلایلی نتونستم اونطور ک باید درس بخونم و به کنکور ۹۷ امید چندانی ندارم و تصمیم گرفتم ک یک سال دگ هم پشت بمونم. ولی اکثرا نا امیدم میکنن ک درصد قبولی در دانشگاه برای نظام قدیم ۳۰ و برای نظام جدید ۷۰ شده و از این ۳۰ درصد هم اولویت پسرا هستن. تکلیف من چی میشه؟ الان امیدوار باشم ب کنکور ۹۸ یا نه؟

  • سلام اینها فعلا فقط شایعه و گمانه زنی هستند
   هنوز هیچ مرجع معتبری این درصد بندی ها رو اعلام نکرده
   تعداد داوطلبان فارغ التحصیل کنکور ۹۸ قطعا بالا خواهد بود
   اولویت با پسر ها نیست در بعضی رشته های پرمتقاضی ظرفیت پذیرش دختر و پسر برابره

 7. با سلام
  خسته نباشید
  من ورودی مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان سال ۹۲ هستم
  آیا میتونم برای کنکور سال ۹۸ با منابع نظام جدید کنکور بدم یعنی جز کنکوری های نظام جدید محسوب شم ؟؟

  • سلام قطعا خیلی از داوطلبان نظام قدیم قصد شرکت در کنکور نظام جدید دارند
   اما باید منتظر باشیم ببینیم سازمان سنجش اجازه میده یا نه
   فعلا اطلاعیه رسمی در این مورد نیامده

 8. سلام لطفا در مورد پذیرش در رشته ها توی کنکور ۹۸ هم توضیح بدین
  هیچ فرقی بین کنکوری های نظام قدیم و نظام جدید نمیذارن ؟؟
  یا بیشتر قبولی ها از نظام جدیده ؟؟

 9. سلام من مدرک کاردانی دارم و میخوام سال ۹۹ کنکور بدم
  میخواستم بدونم کدوم منابع رو باید مطالعه کنم نظام جدید یا قدیم؟
  کنکور من سال ۹۹ نظام جدید خواهد بود یا قدیم؟

 10. سلام
  با توجه به حرفاتون یعنی به نسبت افراد شرکت کننده تو کنکور ۹۸ از نظام قدیم و جدید معلوم میشه به چه نسبتی قبول میشن؟؟
  لطفا زود جواب بدین ?

 11. سلام برای نظام قدیم از قسمت های مشابه که سوال داشته باشن آیا ما باید کتاب های جدید رو بخونیم یا ما کتابا ی تست خودمونو کار کنیم کافیه؟
  و تاثیر معدل برای کنکور ۹۸ مثل قبل تاثیر مثبته برای هر دو نظام؟
  معدل نهایی بالای ۱۸تاثیرمثبت داره؟

  • سلام همون کتاب تست های خودتون رو کار کنید
   تاثیر معدل در کنکور ۹۸ فعلا در حد گمانه زنی هست هرچند بعضی مسئولین در این باره صحبت هایی کردند
   اما تکلیف نهایی تاثیر معد در کنکور ۹۸ احتمالا تا شهریور یا پاییز امسال مشخص نمیشه
   تاثیر معدل ۱۸ بستگی به درصدهای شما در کنکور داره
   بهتره مقاله مفهوم تاثیر مثبت معدل چیست رو در سایت مشاوران ۱۰۰ مطالعه کنید

 12. سلااام ميخواستم بدونم نمرات سال يازدهم در كنكور ٩٨ تاثير داره؟

  • سلام با توجه به اینکه امتحانات نهایی پایه یازدهم امسال به صورت نهایی برگزار نشد نمرات سال یازدهم در کنکور ۹۸ تاثیر نخواهد داشت

 13. سلام خسته نباشد میشه خواهشا جواب سوال من رو بدین
  وقتی کنکور ۹۸ به دوصورت برگزار میشه برای ظرفیت پذیرش دو گروه رو جدا میکنن یعنی تعداد ظرفیت پذیرش رو تقسیم میکنن بین دو گروه یا مثل سال های قبل میشه
  ممنون

 14. سلام ی سری شایعه درباره تفاوت پذیرش در سال ۹۸ هستش ک منو خیلی بهم ریخته……میگن سال ۹۸ ک دو کنکور مبنی بر نظام جدید و قدیم برگزار میشه شانس قبولی برای نظام جدید ها بیشتره و حتی یکی از معلمامون میگفت چند سال پیش هم ک وضعیت مشابه پیش اومده بود ی فرد نظام جدید با رتبه ۸۰۰ پزشکی تهران اورد اما ی نظام قدیم با رتبه ۳۰۰ نیاورد و ی سهمه ۸۰ به ۲۰ هستش…….میخوام بدونم واقعیت داره یا ن؟؟ لطفا جواب بدین

  • سلام تا این لحظه نحوه پذیرش دانشجو در کنکور ۹۸ از بین داوطلبان نظام قدیم و جدید رسما اعلام نشده
   قطعا در صورتی که کنکور ۹۸ هم مثل کنکور اوایل دهه هشتاد باشه داوطلبان نظام قدیم ضرر خواهند کرد

 15. سلام من پیش دانشگاهیم رو درسال ۸۴ گرفتم و در کنکور ۸۴ شرکت کردم و لیسانس مدیریت دارم، برای کنکور ۹۷ ثبت کردم و منابع رو خریدم کتاب تست، دی وی دی برا چند تا از درس هام، اما نشد که زیاد بخونم، الان که قصد شرکت توی کنکور ۹۸ رو دارم با توجه به اینکه پیش دانشگاهیم رو سال ۸۴ گرفتم و جز این دسته از داوطلبایی هستم که معدلم درنظر گرفته نمیشه من، با همین منابع نظام قدیم درس بخونم برای کنکور ۹۸ یا نه برای کنکور ۹۸ من باید کتاب های نظام جدید رو بخونم؟ مضطربم لطفا راهنماییم کنید با تشکر

 16. سلام
  ببخشید یه سوال به نظرتون برای کنکور ۹۸ از تیر شروع کنیم یا از مهر
  پشت کنکوری

 17. با سلام
  من لیسانس زبان دارم (روزانه)
  ایا می تونم برای پزشکی بخونم؟ نیازی نیست شهریه بدم؟
  ظاهرا از کنکور ۹۶ این موضوع کنسل شده و فارغ التحصیلان لیسانس روزانه هم مجدد می تونن کنکور بدن و از تحصیل رایگان استفاده کنن

 18. سلام ايا احتمال اينكه كنكور ٩٩ هم دو گروهه باشه هست

 19. سلام دیپلم تجربی سال ۷۲ دارم.
  بفرمایید میتونم کنکور ۹۸ شرکت کنم؟

 20. سلام و خسته نباشید ببخشیدیه سوالی داشتم. ایا تو کنکور محدودیتی واسه دفعات شرکت تو ازمون وجود نداره؟

  • سلام کسانی که از سال ۶۳ به بعد دو بار از طریق کنکور سراسری در دوره روزانه دانشگاه های دولتی قبول شده باشند از تحصیل مجدد در دانشگاه دولتی برای همیشه محروم هستند. در غیر اینصورت محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در کنکور وجود نداره مگر محدودیت های یک سال خاص مثل محدودیت های ایجاد شده طبق قوانین نظام وظیفه برای آقایان.

 21. سلام. خسته نباشيد
  من امسال قصد شركت در كنكور نداشتم چون قرار نبود بمونم،ولي الان شرايطم عوض شده و مجبورم كنكور بدم و همينجا بمونم،
  من اصلا امادگي براي كنكور نداشتم براي همين از الان ميخونم و نزديك ٣ میليون پول كتاب تست و كلا كتاب براي كنكور كردم. و تازه هزينه مشاوره هم مونده! الان كه اين قضيه رو متوجه شدم
  من تمام تلاشمم ميكنم ولي اگر ٢٠ درصد احتمال بديم قبول نشم توي تجربي و تازه دندون پزشكي ميخوام!
  تكليفم چي ميشه؟ ميشه ١ سال ديگه هم واسه نظام قديم بخونم؟! چون نميتونم باز اين همه خرج كنم واسه كتاب و تستاي نظام قديم.
  و اينكه واقعا مشاور ميتونه كمك كنه من همين امسال بخونم و قبول شم؟

  • سلام اولا خدمتتون عرض کنم که اگر این ۳ میلیون تومان فقط صرف کتاب شده بدون شک برای هر درس چندین کمک درسی مختلف خریدین که اگه ساعت مطالعه متوسط شما کمتر از حدود ۱۰ ساعت در روز باشه یقینا نتیجه منفی براتون داره و نمی رسید هیچ کتابی رو کامل بخونید برای هر کتاب ترجیحا فقط یک تا حداکثر دو کمک درسی استفاده کنید.
   الزما هر کسی که بیشتر خرج کنه تضمین کننده این نیست که حتما رتبه خوبی میاره. برای کنکور داشتن ساعت مطالعه بالا، حفظ انگیزه و پشتکار، روش مطالعه صحیح هر درس، برنامه ریزی درست و متناسب با شرایط شما و استفاده از منابع مناسب عوامل موفقیت هستند.
   سال ۹۹ هم اعلام کردند که کنکور فقط از کتاب های نظام جدید هست و همه باید این کتاب ها رو بخوانند چه دانش اموزان نظام جدید و چه فارغ التحصیلان نظام قدیم.
   مشاور اگر کار بلد باشه میتونه به شما کمک کنه ترجیحا کسی که خودش این مسیر رو رفته و رتبه خوبی در کنکور آورده.

 22. سلام
  میخواستم بدونم برای کنکور ۹۸ سهمیه ای برا داوطلبین نظام قدیم(پشت کنکوری) و نظام جدید برای ورود به دانشگاه قائل میشوند؟؟
  مثلا بگن ۳۰% از نظام قدیم میگیریم و مابقی نظام جدید؟

  • هنوز مشخص نیست اما به احتمال زیاد تعداد داوطلبان نظام قدیم خیلی بیشتر از ۳۰ درصد کل داوطلبان خواهد بود. فعلا جزئیات ظرفیت پذیرش اعلام نشده

 23. سلام، اینکه می فرمایید نظام قدیم ها در کنکور ۹۹ می بایستی منابع نظام جدید ها رو تهیه کنند تا اینجا قبول ولی من شنیدم که باید قبلش کلاس ششم رو در پرونده ی کاری خود داشته باشند؟ درسته؟

  • سلام نه نیازی به داشتن کلاس ششم نیست. همان طور که اوایل دهه هشتاد که بعد از چند سال دوباره کنکور به روال سابق تک کنکوری برگشت کسانی که دیپلم پیش دانشگاهی نداشتند و در عوض دیپلم چهار ساله نظام قدیم داشتند باید باز هم با کتاب های نظام جدید کنکور میدادن منظورم سالهای ۸۴ به این طرف هست.
   چه داوطلبان نظام قدیم و چه نظام جدید هر دو ۱۲ سال تا قبل از ورود به دانشگاه درس خواندند، نظام جدید ها کلاس ششم دارند پیش دانشگاهی ندارند، نظام قدیم ها کلاس ششم نداشتند ولی پیش دانشگاهی داشتند. هر دو گروه در کنکور ۹۹ باید با کتاب های نظام جدید کنکور شرکت کنند.

 24. سلام. ببخشید من فارغ التحصل ۹۳ هستم و میخام دوباره کنکور بدم و دی وی دی های نظام قدیم رو تهیه میکنم. اگر کنکور ۹۸ موفق نشم با این دی وی دی ها چیکار کنم باید دی وی دی نظام جدید تهیه کنم خب ما مشکل هزینه دازیم خواهشا کنکور تا ۱۴۰۰ برای نظام قدیم هم باشه

  • در اکثر درس ها تغییرات کتاب ها کمتر از ۵۰ درصد بوده در بعضی دروس مثل ریاضیات که خیلی کمتر از این هم بوده. تصمیم گیری نهایی درباره نحوه برگزاری کنکور سالهای بعد به عهده مسئولین است.

 25. با سلام، من رشتم ریاضیه و کنکور ۹۷ اولین کنکورمه اما میخواستم ببینم اگه بخوام ۹۸ کنکور تجربی بدم، قبل از اعلام نتایج کنکور ریاضیم انتخاب رشته نکنم یا اینکه اگه دانشگاه دولتی قبول شدم، برم و تقریبا بلافاصله انصراف بدم که برای کنکور تجربی بخونم، کدومش بهتره که برای سربازی هم مشکلی پیش نیاد. ممنون

  • سلام قوانین نظام وظیفه و سربازی بستگی به سن شما هم داره. اما در هر صورت با توجه به اینکه شما امسال اولین سالی هست که کنکور شرکت می کنید مشکلی برای سربازی ندارید و سال بعد هم میتونید کنکور شرکت کنید. هر دانشجوی پسر (چه روزانه و چه غیر روزانه) که کارات معافیت دائم یا پایان خدمت نداشته باشه یک بار میتونه از دانشگاه انصراف بده اما اگر بار دوم از رشته جدید هم انصراف بده یا اخراج بشه باید بره سربازی. دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی در صورت قبولی در کنکور ۹۷ و ثبت نام در دانشگاه، سال ۹۸ نمیتونن رشته های روزانه رو انتخاب کنند. همچنین دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی برای ثبت نام کنکور ۹۸ باید تا اسفند ماه ۹۷ از دانشگاه انصراف قطعی داده باشند (مرخصی قبول نیست، باید انصراف قطعی باشه).

 26. ایا کنکور در سال ۹۹حذف میشه

 27. سلام من فارغ التحصیل رشته تجربی نظام قدیمم و آخرین کنکوری که دادم سال ۹۴ بود حالا سوالم اینه که برای شرکت در آزمون ۹۸میتونم از کتب نظام جدید استفاده کنم، یا فقط باید از کتب نظام قدیم استفاده کنم. لطفا جوابمو بدین خواهشا خیلی گیرم…ممنونم از سایت خوبتون

  • سلام همانطور که در کامنت های قبلی هم این سوال رو پرسدند و جواب دادیم: هنوز جزئیات دقیقی مثل اینکه داوطلبان نظام قدیم اجازه انتخاب سوالات نظام جدید رو در کنکور ۹۸ دارند یا نه مشخص نشه. اما در صورت تقسیم نامساوی ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بین داوطلبان دو نظام، احتمال داره به هر داوطلب فقط اجازه شرکت در کنکور مختص نظام آموزشی خودش داده بشه.

 28. سلام من پارسال فارغ تحصیل شدم الان نظام جدید محسوب میشم یا جدید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 29. سلام خسته نباشید ی سئوال داشتم من فارغ التحصیلم کنکور ۹۷ ثبت نام کردم و میدونم قبول نمیشم می خواستم بدونم که آیا برای کنکور ۹۸ نظام قدیمی ها دی وی دی تولید میشه؟ واقعا نمیدونم چیکار کنم استرس گرفتم که کنکور ۹۸ چی میشه ب نظر شما احتمال قبولی پزشکی برای یه نظام قدیمی متوسط وجود داره؟

  • سلام قطعا احتمال قبولی پزشکی در صورت استفاده از منابع مناسب، ساعت مطالعه بالا، برنامه ریزی و روش مطالعه درست وجود داره. هنوز زمان زیادی تا کنکور ۹۸ دارید.
   دی وی دی هم تولید میشه، هم برای نظام قدیم و هم برای نظام جدید؛ در مورد دی وی دی های کنکور میتونید با شماره تلفن ما ۲۸۴۲۴۰۳۲-۰۲۱ و یا ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ تماس بگیرید.

 30. اگر کسی از نظام قدیم درسال ۹۹ کنکور نظام جدید رو بده ایا شانسی برای قبولی پزشکی داره؟

 31. سلام خسته نباشید. من الان پیش دانشگاهیم و تقریبا یک ماه دیگه کنکور دارم اما به دلایلی هیچ مطالعه ای نداشتم خودم میخوام پشت کنکور بمونم برای رشته ای مثل دندون پزشکی یا دارو. اما همه بهم میگن اشتباه میکنی و نمون چون بخاطر نظام جدید شانس قبولی خیلی کمی داری و ۲۰ درصد پذیرش میشید و اون ۲۰ درصدم ممکنه با سهمیه دارا پرشه. خیلی سردرگمم خواهشا یکم راهنماییم کنین باید چیکارکنم. اگه یکسال بمونم با این شرایط شانسی برای قبولی دارم؟ ارزش داره؟

  • سلام هنوز هیچ منبع رسمی درصد پذیرش نظام قدیم و جدید در کنکور ۹۸ رو اعلام نکرده تنها خبری که تا امروز درباره کنککو ۹۸ قطعی شده اینه: “برگزاری کنکور با دو دفترچه سوال متفاوت”
   ماندن یا نماندن پشت کنکور بحث مفصلی است که با یک دو خط نوشتاری نمیشه به کسی گفت بمون یا نه. به شرایط فرد بستگی داره. بعد از برگزاری کنکور حتما داخل کانال مشاوران ۱۰۰ در این باره توضیحات شفاهی کامل رو خواهیم گذاشت. فعلا بهتره روی جمع بندی کنکور ۹۷ تمرکز کنید.

 32. ایا احتمالی برای برگزاری دو کنکور درسال ۹۹ وجود نداره

  • هر مصوبه ای ممکنه تحت شرایطی بعدا تغییر کنه یا اجرایی نشه اما فعلا رئیس سازمان سنجش گفته کنکور ۹۹ به روال سابق برمیگرده یعنی فقط یک کنکور برگزار میشه

 33. ایا نظام قدیمی ها شانس قبولی پزشکی رادر سال ۹۹ را دارند ایا کتاب های نظام جدید سختر اند

  • چندان اختلافی بین سختی کتاب های نظام جدید و قدیم نیست اما قطعا داوطلبان نظام قدیم باید زودتر شروع به مطالعه کنند چون بعضی مطالب کتاب های نظام جدید، جدید هستند

 34. سلام من سال ۹۴ اولین کنکور رو دادم انتخاب رشته نکردم و ۹۷ دوباره شرکت کردم میدونم امسال رتبه خوبی نمیارم‌ اگه بخوام برای ۹۸ دوباره کنکور بدم کتابهای قدیم رو بخونم یا جدید‌ اگر قدیم چاپ چه سال‌ هایی؟

 35. پس تکلیف نظام قدیمی ها چی میشه

 36. کنکور ۹۹…….چگونه برگزار میشه

 37. سلام ببخشید این که میگید با توجه به تعداد شرکت کننده های نظام قدیم و جدید ظرفیت ها مشخص میشه یعنی اگه تعداد نظام قدیمی ها بیشتر باشه ظرفیت واسه اونا بیشتره? اخه تازه اولین دوازدهمی هایی هستن ک سال ۹۸ کنکور دارن و ب نظرم تعداد نظام قدیمی ها بیشتر باشه. سال ۸۱ چطوری ظرفیت ها مشخص شد? خیلی واسم مهمه لطفا سوالمو جواب بدید .خودتون چه حدسی میزنید واسه ظرفیتا .نمیتونم صبر کنم تا شهریور و مهر. چون نظام قدیمم و باید از اول تابستان شروع کنم به درس خوندن .

  • سلام هنوز هیچ کس نمیتونه قطعی اعلام کنه ممکنه کسانی بر اساس کنکورهای اوایل دهه هشتاد بگن در کنکور ۹۸ ظرفیت نظام جدید بیشتر خواهد بود اما توجه کنید که قوانین ۱۶ سال پیش الزاما قرار نیست الان هم به همون صورت اجرا بشن شرایط فرق کرده ممکنه ظرفیت برابری به هر دو گروه اختصاص داده بشه یا ممکنه ظرفیت ها بر اساس تعداد داوطلبان هر گروه تقسیم بشه، ممکنه به دلیل نزدیک بودن سطح دشواری سوالات اصلا تفکیک ظرفیت بین داوطلبان نظام قدیم و جدید مطرح نباشه. باید منتظر اطلاعیه رسمی سازمان سنجش باشیم.

 38. سلام. من سال ۹۰ دیپلم تجربی گرفتم و ۹۶ مدرک کارشناسی از دانشگاه دولتی گرفتم. میخوام کنکور ۹۸ تجربی شرکت کنم. الان که نظام قدیم محسوب میشم باید منابع کنکور کدوم سال رو ملاک کنکور ۹۸ قرار بدم؟!! سازمان سنجش منابع نظام قدیم رو اعلام میکنه؟!!!

 39. سلام من فارغ التحصیل سال ۹۵ هستم و الان در دانشگاه پیام نور درس می خوانم داوطلب کنکور ۹۸ هستم و الان باید همان منابع درسی که برای کنکور ۹۵ خواندم باید بخونم؟

 40. سلام، نحوه اعمال سوابق تحصیلی درکنکور ۹۸ به چه صورته برای نظام قدیمی ها؟ و پذیرش به چه صورته؟ یعنی مارو با نظام جدید ها مقایسه میکنن ؟ یا نظام قدیم پذیرشش جداست ونظام قدیم هم پذیرشش جداست؟

  • سلام بسیاری از این جزئیات هنوز اعلام رسمی نشده فقط در این حد اعلام شده که دو کنکور برای نظام قدیم و جدید با سوالات متفاوت خواهیم داشت.

 41. سلام من بهمن ماه در مقطع کاردانی فنی فارغ التحصیل می شوم میخواستم بدانم برای شرکت در کنکور ۹۸ کتاب های نظام جدید یا نظام قدیم را بخوانم

 42. سلام ببخشید اینکه میگن نظام جدید اولویت رفتنشون به دانشگاه بیشتره یعنی اول نظام جدید میرن دانشگاه بعد نظام قدیم

 43. سلام من پیش تجربی ام اگه بخوام سال بعد میتونم نظام جدید کنکور شرکت کنم فقط اگه معلوم نیست حداکثر تا کی این مشخص میشه ؟

 44. سلام من سال ۸۵ دیپلم گرفتم و مدرکم کارشناسیه بعد از سالها میخوام تو کنکور پزشکی شرکت کنم اما چیزی از این نظام قدیم جدید نفهمیدم بنظرتون میتونم من شرکت کنم تو کنکور ۹۸ ممنونم راهنمایی بفرمایید

 45. سلام. من فارغ التحصیل سال ۹۰ در رشته انسانی هستم.بعد اینهمه سال تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم ولی نمیدونم باید از کجا شروع کنم و کتابای چه سالی رو باید بخونم؟
  کنکور نظام قدیم شرکت کنم یا جدید؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

 46. ببخشید اینکه گفته شد که کنکور ۹۹ کنکور به دو صورت نیست خبر درستیه؟

 47. سلام من دانشجو رشته دارویاری هستم و بهمن ۹۷ ترم اخرمه و مدرک فوق دیپلم میگیرم میخوام کنکور ۹۸ شرکت کنم و هم تا فوق دیپلم این رشته دارویاری رو بخونم و مدرکش رو یگیرم ایا واسه ثبت نام من در کنکور ۹۸ اشکالی ایجاد نمیکنه؟

  • سلام تنها موردی که ممکنه برای شما مشکل ایجاد کنه این هست که اگر تا اسفند ۹۷ دانشجوی روزانه باشید و قصد شرکت در کنکور ۹۸ رو داشته باشید باید از دانشگاه انصراف بدین چون دانشجویان دوره روزانه برای شرکت در کنکور سراسری باید از دانشگاه انصراف بدن.

 48. من فارغ التحصیل کاردانی رشته فنی از دانشگاه دولتی و فارغ التحصیل کارشناسی فنی از دانشگاه دولتی هستم آیا می تونم دوباره در رشته های تجربی به صورت رایگان در کنکور سراسری شرکت کنم.

 49. سلام ببخشید تکلیف کنکور هنر چی میشه؟ برا سال ۹۸کنکورداریم اگر قرار باشه حذف شه ک حقمون ضایع میشه

 50. سلام سال ۹۸ میگن چون دوتا کنکور برگزار میشه درصد قبولیه نظام قدیما خیلی کمتره درسته؟

 51. سلام من میخوام کنکور ۹۸ تجربی شرکت کنم فارغ التحصیل ی رشته ی دیگه بودم از کجا میشه متوجه شد ک من جز نظام جدید قرار میگیرم یا قدیم میشه راهنمایی کنید لطفا؟؟

 52. سلام. من دانشجوی ارشد مهندسی آیتی هستم. و کارشناسی و ارشد رو در دوره روزانه قبول شدم. شهریور ۹۷ فارغ التحصیل میشم. اگه برای کنکور ۹۸ تجربی شرکت کنم، نمیتونم تو دوره روزانه درس بخونم؟ و اگرنمیشه من یه چیز دیگه هم شنیدم که میتونم برم مدرک کارشناسیمو آزاد کنم. ینی معادل شهریه اون ورودی رو پرداخت کنم که بتونم دوباره روزانه شرکت کنم. ایا این حقیقت داره؟

  • سلام طبق بند «و» دفترچه ثبت نام کنکور ۹۷ و همچنین اطلاعیه بهمن ماه ۹۶ سازمان سنجش، فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد اجازه تحصیل رایگان در دوره روزانه رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی رو ندارند و صرفا میتونن در پردیس خودگردان یا ظرفیت مازاد این رشته ها تحصیل کنند. با آزاد کردن مدرک هم برای این مورد تغییری ایجاد نمیشه و باید شهریه پرداخت کنید مگر اینکه الان از دوره کارشناسی ارشد انصراف بدین.
   پ.ن: البته احتمال لغو این بند هم وجود داره.

   • من بر اساس دفترچه سال ۹۶ تصميم به كنكور دادن گرفتم و از فرودين امسال شروع به خواندن كردم و متاسفانه در هنگام ثبت نام دقت نكردم و متوجه اضافه شدن اين بند نشدم و در شرايطي كه بيست روز تا گرفتن نتيجه مونده ديدن اتفاقي اين پيام دنيا رو روي سرم خراب كرد يعني اگر من رتبه خوبي هم بدست بيارم امكان تحصيل در دانشگاه هاي دولتي رو ندارم و بايد سالي بيست ميليون بدم و مدرك پرديس بگيرم؟؟ اين ظلمه كه سال هاي قبل ديگران شرايط كنكور دادن با مدرك ارشد رو داشتن و الان نيست

 53. سلام و خسته نباشید ببخشید من سال ۹۹ فارغ‌التحصیل میشم و میخام واسه کنکور ۱۴۰۰ اماده بشم رشته دبیری شیمی دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و میخوام تو رشته فیزیوتراپی تحصیل کنم تکلیف ما چی میشه پس؟

  • چند روز پیش اعلام شده که به احتمال زیاد فقط کنکور ۹۸ دو کنکور نظام قدیم و جدید برگزار میشه و از سال ۹۹ تنها یک کنکور نظام جدید برگزار خواهد شد بنابرین اگر اینطور باشه شما باید با کتاب های نظام جدید کنکور شرکت کنید. البته باید منتظر اعلام تصمیم قطعی مسئولین بعد از برگزاری کنکور ۹۸ باشیم.

 54. سلام وقتتون بخیر میخواستم یک سوال بپرسم که ذهنم مشغول کرده کنکور ۹۸ نظام قدیم فقط برای پشت کنکوری های ۹۷ برگزار میشه یا پشت کنکوری های سال های قبل هم میتونن کنکور ۹۸ نظام قدیم رو بدن ؟ اخه وزیر اموزش وپرورش گفته که کنکور ۹۸ برای کسانی که در حال حاضر مقطع پیش دانشگاهی هستند هیچ تفاوتی با کنکور ۹۷ نمیکنه

  • تمامی فارغ التحصیلان نظام قدیم در صورتی که شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای شرکت در کنکور سراسری رو داشته باشن (یعنی مثلا مشکل خدمت سربازی، دانشجوی روزانه بودن و … نداشته باشن) میتونن در کنکور ۹۸ شرکت کنند

 55. خب چرا از موقع ما بدبخت بیچاره ها کلاس ششم اوردن! مگه این بخاطر حذف پیش دانشگاهی و کنکور نبود! چرا ما رو موش ازمایشگاهی کردین

 56. سلام
  منابع کنکور ۹۸ رو معمولا چه ماهی اعلام میکنن؟ تا تیر ماه مشخص میشه؟

 57. باسلام ببخشید یه سوال داشتم. اگه از دانشگاه روزانه خودم انصراف دادم ودرکنکورسال ۹۸ قبول نشدم. میشه به دانشگاه روزانه قبلی خودم برگردم؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

  • سلام نه نمیشه. دانشجوی روزانه برای شرکت در کنکور سراسری باید انصراف قطعی بده. این که شما مد نظرتون هست دوباره برگردید بهش مرخصی میگن، نه انصراف

 58. سلام لطفا بفرمایید برای اینکه سومین بار برای کنکور درس بخوانیم چطور به نوعی از سد خدمت سربازی بگذریم؟باید در دانشگاه غیر روزانه ثبت نام کنیم و مرخصی بگیریم؟لطفا شرایط مرخصی را هم بگویید

  • سلام با ثبت نام در هر دانشگاهی برای شما معافیت تحصیلی صادر میشه و میتونید در کنکور سال بعد شرکت کنید البته به شرطی که روزانه نباشه چون دانشجویان روزانه برای شرکت در کنکور باید حتما از دانشگاه انصراف بدن. غیر روزانه ها نیازی به انصراف قبل از شرکت در کنکور ندارند. بحث مرخصی گرفتن یا نگرفتن دیگه برمیگرده به شرایط خودتون و دانشگاهتون و اینه ایا ممنکه اون رشته رو در صورت عدم موفقیت در کنکور سوم ادامه بدین یا نه چون به هر حال با مرخصی مدتی از هم ورودی های خودتون عقب میفتید.

 59. با سلام لطفا اجازه داوطلبان نظام قدیم بتونن کنکور نظام جدید هم بدن اخه خیلیا هم شروع به خوندن نظام جدید کردن یعنی اجازه بدید خودشون انتخاب کنن

 60. سلام.پس ما سال یازدهمی ها را باخیال راحت برای کنکور ۹۸بخونیم دیگه؟!
  چون شایعات حذف کنکور به شدت با اعصاب ما بازی کرده این روزها…
  با تشکر

  • سلام بله به شدت بخونید و به شایعات حذف کامل کنکور توجه نکنید. فعلا هیچ جایگزین مناسبی برای حذف کنکور و پذیرش دانشجو در رشته های پرطرفدار وجود نداره.

 61. سلام ایا کنکور ۹۸ حذف میشود؟ یا فقط دو کنکوره میشود مثل سال ۸۱؟

 62. سلام ببخشید یه سوال داشتم من الان پایه دهم تجربی ام آیا درس انشا جزو دروسی هست که ما باید امتحان نهاییشو بدیم؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

 63. سلام خسته نباشید
  تو رو خدا تو رو خدا جوابمو بدید دارم دیوونه میشم
  من امسال سال ۹۷ اولین کنکورمه
  اما مطمئنم قبول نمیشم…چونکه از اسفند شروع کردم و کلا میدونم که قبول نمیشم امسال

  نمیدونم متن این خبر مال کی هست ولی طبق کامنتا چند ماه پیش هنوز دقیق مشخص نشده بوده که کنکور ۹۸ چجوریه
  الان چی؟
  هنوز مشخص نشده؟
  میدونم تکراریه اما واسه من که نظام قدیمم سال ۹۸
  چقدر احتمالش هست که بتونم با همین منابع نظام قدیم دوباره توی کنکور شرکت کنم؟
  تو رو خدا جوابمو بدید..خواهش میکنم

  • سلام الان که شما سوال پرسیدین ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ هست و هنوز قطعی جزئیات این قضیه مشخص نشه اما حداکثر مدتی بعد از برگزاری کنکور ۹۶ تکلیف نهایی نحوه برگزاری کنکور ۹۷ مشخص میشه. خیلی بعید هست که دو کنکور جداگانه برگزار نشه. شما به خوندن همین منابع نظام قدیم ادامه بدن

 64. سلام خسته نباشید.من سال ۸۳دیپلم گرفتم میخواستم بدونم من کتاب های چه سالی رو بخونم؟و شرط معدل چقدر هست؟و اگه شرکت کننده در رشته تجربی زیاد احتمال قبولی کم میشه؟یا ظرفیت بیشتر شده نسبت به گذشته؟ممنون بابت راهنماییتون

  • سلام برای دیپلم های قبل ۸۴ معدل لحاظ نمیشه. کتاب های چاپ سه سال اخیر رو بخونید. شرکت کننده زیاد باشه که احتمالا هم همینطور خواهد بود رقابت سختتر میشه. ظرفیت دو سه سال اخیر در اکثر رشته ها تغییر خیلی زیاده نداشته

 65. سلام.
  میخواستم بدونم برا شخصی که فارغ التحصیل رشته دبیری زیست شناسی هس ومیخواد تو کنکور۹۸شرکت کنه،خوندن کدوم کتابا رو پیشنهاد میکنید.نظام قدیم یا جدید؟چرا؟

 66. سلام.من داوطلب نظام قدیم هستم.رشته ریاضی.ولی اگر قرار بر برگزاری دو کنکور باشه ، من میخوام کتاب های نظام جدید انسانی رو بخونم.خب مسلما به حال من که فرق نداره چون کلا کتابای نظام قدیم انسانی رو نخوندم.
  سوالم اینه که به ما اختیار میدن که موقع ثبت نام کنکور ، نظام قدیم و جدید رو خودمون انتخاب کنیم؟!؟؟؟
  من همین جدید هارو بخونم یا قدیمی ها رو؟!؟؟
  ممنونم?

 67. سلام.میخواستم بدونم در سال ۹۸ که کنکور برای نظام قدیم و جدید جدا طراحی میشه نحوه اعلام رتبه ها چگونه ؟ ایا درصدی میشه مثلا ۲۰ درصد از نظام قدیم و ۸۰ درصد از نظام جدید ها یا خیر؟

 68. سلام من فارغ التحصيل رشته مامایی ام و درحال گذراندن طرح… ميخواستم بدونم برای کنکور ۹۸ منابع چه چیز هايي هستن؟ و چند درصد احتمال قبولی برای رشته پزشکی وجود داره با وجود نظام قدیم بودن؟
  و به نظر شما در رشته خودم ادامه تحصیل بدم یا دوباره کنکور بدم؟ من واقعا دو دلم 🙁

  • سلام، سوال اول: منابع کامل در قسمت «معرفی منابع کمک درسی» سایت مشاوران ۱۰۰ تحلیل و مقایسه و معرفی شدن
   سوال دوم: درصد دقیق نمیشه اعلام کرد بستگی به ظرفیت پذیرش تعیین شده برای نظام قدیم داره و بستگی به خود شما هم داره چقدر و چطور تلاش کنید و درس بخونید
   سوال سوم: با توجه به اتفاقاتی که اخیرا برای مامایی افتاده و خبرهایی که به گوش میرسه ممکنه اوضاع این رشته بهتر از قبل بشه البته در صورت ادامه تحصیلا در مقاطع بالاتر. بدون اطلاع از شرایط دقیق هر شخص نمیشه بطور کلی پیشنهاد داد رشته خودش رو ادامه بده یا مجددا در کنکور شرکت کنه.

 69. سلام
  میخواستم بپرسم آیا احتمال داره که پذیرش پشت کنکوری های سال ۹۸ نسبت به کنکوری های نظام جدید در سال ۹۸ عقب بیافته؟یعنی کنکوری‌های نظام جدید از پشت کنکوری ها درصد قبولی بیشتری داشته باشند؟

 70. سلام ببخشید یه سوال در مورد کنکور ۹۹ هم همینطوره؟ یعنی احتمال حذفش نیست؟ ممنون میشم جواب بدید.

 71. سلام
  من رشته ام تجربیه برای کنکور ۹۸ آماده میشم، از طریق یه سایت کتابهای نظام قدیم رو تهیه کردم منتها کتابهای سال دوم تجربی ۹۳ رو برام فرستادن به جای ۹۴ میخواستم بدونم کتابهای سال ۹۳ با ۹۴ مغایرت داره؟ یا میتونم استفاده کنم؟

 72. ببخشید یه سوال دیگه: اگر دانشجو انصرافی ترم ۳ دولتی باشم، برای قبولی دوباره درنوبت روزانه آیا مشکلی ندارم؟
  و اینکه آیا باید برای انصراف هزینه ای بپردازم؟

  • برای انصراف باید هزینه پرداخت کنید. دانشجویان روزانه ترم ۲ به بعد در صورت انصراف از دانشگاه و قبولی در کنکور سال بعد به شرطی که قبلا فقط یک بار در طول عمرشون روزانه قبول شده باشند یک بار دیگه اجازه انتخاب رشته روزانه و قبولی رشته های دوره روزانه رو دارند. کسانی که از سال ۱۳۶۳ به بعد تا حالا دو بار دوره روزانه در کنکور سراسری قبول شده باشند دیگه حق ثبت نام در کنکور سراسری رو ندارند.

 73. سلام ببخشید من دانشجو پرستاری ترم ۳ دولتی هستم، میخواستم بدونم اگر بخوام برای کنکور ۹۸ شرکت کنم ولی قصدم قبولی برای دانشگاه ازادهستش، آیا من هم باید انصراف بدم؟

  • سلام بله همه دانشجویان دوره روزانه صرف نظر از اینکه قصد دارن چه رشته و چه دانشگاه و دوره ای در کنکور قبول بشن، برای شرکت در کنکور باید از دانشگاه فعلی انصراف بدن. اما دانشجویان پردیس خودگردان، ظرفیت مازاد، شبانه، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، مجازی و نیمه مجازی برای شرکت در کنکور نیازی به انصراف از دانشگاه ندارند.

 74. سلام من قبلا سال ۹۳ و ۹۴ کنکور دادم بعد اون رفتم سربازی واسه ۹۷ هم شرکت کردم ازتون میخوام راهنمایی کنین که واسه ۹۸ جز همون نظام قدیم حساب میشم یا خیر

 75. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ژنتیک دانشگاه آزادم از شخصی شنیدم که قانون عوض شده و حتی اگه دانشگاه آزاد هم باشیم باید چهار ماه قبل انصراف بدیم ولی نمی دونم این درست هست یا نه ؟ چون خودم هر چقدر تو سایت سازمان سنجش گشتم چیزی پیدا نکردم
  و این که اگه انصراف بدیم بعدا می تونیم دروس مشترکمونو تطبیق بدیم یا حتما باید مدرک لیسانس دستمون باشه؟
  می شه رتبمون بیاد ببینیم بعد همون روز تصمیم بگیریم انصراف بدیم یا نه؟

  • سلام خیر فقط دانشجویان دوره روزانه باید انصراف بدن. شما میتونید بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور از دانشگاه انصراف بدید.
   تطبیق واحدها در رشته و دانشگاه جدید بستگی به نظر مدیرگروه و آموزش دانشکده داره ممکنه بعضی واحدهای شما رو قبول کنن. برای تطبیق واحد هم الزما نیازی به فارغ التحصیل شدن نیست و مهم پاس شدن واحدهاست.

 76. سلام، من دانشجوی ترم ۲ دانشگاه شیرازم. میخواستم انصراف بدم و کنکور ۹۸ شرکت کنم ایا باید جریمه انصراف هم پرداخت کنم یا خیر؟ ممنون

 77. سلام
  من داوطلب کنکور ۹۸ هستم و ۲۶ سالمه قصد دارم کتابهای درسی نظام قدیم رو از سال جدید مطالعه کنم. باید کتابهای کمک درسی چاپ چه سالی رو تهیه کنم؟ چاپ ۹۶ یا چاپ جدید ۹۷؟

  • سلام، به احتمال زیاد موسسات ناشر کتاب های کمک درسی کنکور بعد از برگزاری کنکور ۹۷ برای داوطلبان نظام قدیم هم کتب کمک درسی جدیدی چاپ خواهند کرد که طبق روال هر سال اکثر کتاب های کمک درسی تغییرات زیادی نسبت به چاپ سال قبل ندارند و فقط تست های کنکور سال جدید بهشون اضافه میشه و کمی قیمت کتاب ها بالاتر میره. بنابرین زیاد فرقی نداره و بهتره اگر از الان قراره شروع کنید با کتاب های کمک درسی چاپ ۹۶ شروع کنید.

 78. سلام. لطفا کمکم کنید هر مشاوری میپرسم واسه خودش یه چیزی میگه الان من دیپلم خود را در سال ۹۲ گرفتم و بنا به دلایلی نشد ادامه تحصیل بدم در کنکور ۹۸ منابع من چگونه خواهد بود؟
  الان شروع کردم به خوندن نمیخوام آزمون و خطا داشته باشم. مرسی

  • سلام منابع نظام قدیم رو بخونید یعنی کتاب های پیش دانشگاهی چاپ سال ۹۶ و کتاب های سال سوم دبیرستان چاپ ۹۵ و کتاب های سال دوم دبیرستان چاپ ۹۴

 79. سلام من دانشجوی روزانه هستم بهمن ۹۷ فارغ التحصیل میشم میشه کنکور ۹۸ شرکت کنم؟ و اگه دوباره دانشگاه روزانه قبول بشم میتونم رایگان تحصیل کنم یا باید شهریه بدم؟

  • سلام اگر دانشجوی کارشناسی روزانه باشید و آخرین مدرک تحصیلی شما قبل از کنکور ۹۸ کارشناسی باشه و تا حالا فقط یک بار دوره روزانه قبول شده باشید میتونید یکبار دیگه هم روزانه قبول بشید و برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی رایگان تحصیل کنید.

 80. سلام الان بهمن ماه من سال چهارمم کنکور ۹۸ با نظام قدیم است؟

 81. پیش بینی میکنید تاثیر معدل برای کنکور ۹۸ برای دانش اموزان نظام قدیم چگونه باشد؟

 82. باسلام.بامعدل ۹ کتبی میشه ۱ تجربی ۹۸شد و سازمان سنجش قبول می کنه من رو. ممنون

 83. من معدلم کتبی تجربی ساله سومم ۸/۵ هست و در کنکور ۹۸ می خواهم شرکت کنم آیا کنکور ۹۸ دو کنکوره است؟ و آیا میشه رتبه ی تک رقمی ۹۸ کل کشورشوم؟ آیا سازمان سنجش من روقبول می کند؟ میانگین درصدهام باید چند باشد؟ و در آزمون قلم چی از کی ثبت نام کنم. من علاقه ی شدیدی به تک رقمی شدن و دانشگاه تهران دارم. ممنونم

  • سلام به احتمال زیاد دو کنکوره است. اگر درصدهاتون نزدیک به ۱۰۰ باشه یعنی همه رو بین ۹۰ تا ۱۰۰ بزنید و تاثیر معدل در کنکور ۹۸ مثبت باشه ممکنه تک رقمی بیارید.

 84. باسلام
  آیا فارغ التحصیلان نظام قدیم در انتخاب نوع سوالات آزمون خود مختار اند یا باید صرفاً منابع نظام قدیم رو آزمون بدهند؟
  با سپاس از مشاوران ۱۰۰

 85. سلام. ممنون میشم اگه به سوالات من جواب بدین: ۱-سال ۹۱ دیپلم گرفته ام برای کنکور ۹۸ کدام کتابها را بخوانم؟نظام قدیم یا جدید؟ ۲-اگه تاثیر معدل در کنکور ۹۸ قطعی و مستقیم بشود برای ترمیم معدل کدام منابع را باید بخوانیم؟

  • سلام، ۱-نظام قدیم ۲-این جزئیات هنوز اعلام و قطعی نشده اما اگر ترمیم معدلی برای نظام قدیم وجود داشته باشه قطعا نظام قدیم

 86. سلام، من دانشجوی رشته کارشناسی بهداشت حرفه هستم و دارای تهعد خدمت، میخوام انصراف بدم و تو کنکور ۹۸ شرکت کنم، آیا امکانش هست؟

  • سلام در فرم شماره ۳ دفترچه راهنماي ثبت نام و شركت در آزمون سراسری ۹۷ قسمت تذکرات مهم بند ۳ نوشته شده که “كليه دانشجويان انصرافی – اخراجي تحت پوشش وزارتخانه های علوم، تحقيقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در صورت قبولی در آزمون تعهد خدمت قبلی آنان به تعهدات رشته قبولي جديد اضافه خواهد شد”
   ضمنا دانشجویان دوره روزانه برای شرکت در کنکور سراسری باید حداکثر بین ۴ تا ۵ ماه مانده به تاریخ برگزاری کنکور از دانشگاه انصراف بدن.

 87. من دانش آموز یازدهم تجربي هستم تمرکزم رو کنکور باشه یا بالا بردن معدل چقدر احتمال داره امسال نهایی باشیم

 88. سلام خدمت شما میخواستم بدونم اگر همزمان برگزار بشه کنکور تکلیف ظرفیت رشته ها چی میشه به چه صورت میخوان تقسیم کنند؟

 89. با سلام…. ببخشيد یک سوال داشتم.. من در کنکور ۹۶ شرکت کردم و دانشگاه روزانه هم قبول شدم.. ایا میتوانم در کنکور ۹۸ شرکت کنم یا نه؟.. آگه میشه لطفا شرایطش را بهم بگین… با تشکر

  • سلام دانشجویان روزانه برای شرکت در کنکور سراسری باید حدود ۴ ماه قبل از تاریخ برگزاری کنکور از دانشگاه انصراف بدن.

 90. سلام خسته نباشید من پشت کنکوریم رشته ام ریاضی ولی دیپلمم نظام قدیمه و وضیعت مالیم بده کتاب چاپ ۹۵ میخونم برای کنکور ۹۸ اشکالی نداره

 91. سلام.خسته نباشید
  من فارغ التحصیل رشته ی تجربی هستم و میخوام که در کنکور انسانی۹۸ شرکت کنم.میخواستم بدونم که باید کتاب های قدیمی رشته ی انسانی رو بخونم یا جدیدهاشو؟؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  • سلام برای شما که انسانی نبودین زیاد فرقی نمیکنه در کنکور ۹۸ انسانی نظام قدیم شرکت کنید یا نظام جدید چون تقریبا فقط دین و زندگی و زبان انگلیسی تجربی و انسانی نظام قدیم مشترک بوده هر چند به خاطر این دو کتاب هم شده بهتره کتاب های نظام قدیم رو بخونید.

 92. سيده فاطمه هاشمي

  باعرض سلام و خسته نباشيد…شايعاتي هست كه در سال نود و هشت احتمال قبوليه داوطلباي نظام قديم براي رشته هاي پزشكي و دندان خيلي كم ميشه..اين حقيقت داره؟

 93. سلام به شما وقت بخیر / من سال ۸۷ فارغ التحصیل شدم در رشته انسانی/ با توجه به اینکه تغییرات نسبتا زیادی در کتابها ملاحظه میشه یعنی برای شرکت در کنکور ۹۸ با ید مطابق با کتابهای کنکور ۹۷ مطالعه داشته باشیم؟

 94. سلام
  من داوطلب کنکور تجربی ۹۸هستم، میخوام از اردیبهشت سال ۹۷ شروع کنم تا پایان شهریور درس های پایه رو بخونم و ۲۶ سالمه فارغ التحصیل نظام قدیم هستم، من باید کتابهای چاپ چه سالی رو مطالعه کنم؟ پایه دهم، یازدهم یا دوم دبیرستان، سوم دبیرستان؟
  و اینکه کتابهای کنکور چاپ چه سالی رو بخرم؟
  لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام اگر کنکور ۹۸ دو کنکور باشه که به احتمال خیلی زیاد همین طور خواهد بود برای شرکت در کنکور نظام قدیم ۹۸ باید کتاب های دوم دبیرستان چاپ ۹۴ و کتاب های سوم دبیرستان چاپ ۹۵ و کتاب های پیش دانشگاهی چاپ ۹۶ رو بخونید.

 95. سلام
  من فارغ التحصیل نظام قدیم هستم،کتابهای نظام جدید رو مرور کردم بنظرم بهتره، اگر کنکور ۹۸ به صورت نظام قدیم و نظام جدید باشه، امکانش هست موقع ثبت نام انتخاب کنیم که بر اساس نظام جدید کنکور بدیم؟یا هر کس بر اساس سیستم اموزشی که درس خونده باید کنکور بده؟

 96. باعرض ادب و احترام.برای ازمون ۹۸ برای افرادی که دارای مدرک فوق لیسانس هستن و قصد شرکت در رشته پزشکی رو دارن منابع جدید رو باید بخونن یا قدیم رو؟ سپاس

 97. من فارغ التحصیل نظام قدیم هستم وبرای کنکور ۹۸ دارم می خونم ومن همه دی ودی ها و کتاب های نظام قدیم خریدم .مخصوصا درس های تخصصی.همینارو بخونم ؟؟یا باید سال دهم و یازدهم و اینا تهیه کنم؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

 98. سلام.خسته نباشید.
  میگن که قبولی دانشگاه برحسب نظام جدید و قدیم ۸۰درصد به ۲۰درصده درسته یا یکسانه شانس قبولی؟

 99. با عرض سلام.
  یک سوال داشتم اگر مثلا ظرفیت پذیرش رشته برق صنعتی شریف ۵۰نفر باشد و۵۰نفر اول هر سه منطقه یعنی منطقه ۱و۲و۳ اولویت اولشان در انتخاب رشته ‌ برق صنعتی شریف باشد کدام منطقه را اولویت قرار می دهند

  • سلام از هر سهمیه تعداد مشخصی بر اساس جمعیت آن سهمیه پذیرش خواهند شد. با توجه به اینکه معمولا جمعیت منطقه ۲ بیشتره، در اینجور رشته محل ها تعداد قبولی های منطقه ۲ بیشتره البته اختلاف زیادی با ظرفیت پذیرش منطقه ۱ نداره

 100. سلام خسته نباشید بنده لیسانس کامپیوترم میخوام واسه کنکور ۹۸ شرکت کنم ایا تو سال ۹۸ مدرک من معادل پیش دانشگاهی هست یا باید مدرک پیش دانشگاهی بگیرم
  برای کسانی که مدرک دانشگاهی فنی دارن تو کنکور های سالهای آینده امکانش هست تو کنکور سراسری شرکت کنن
  مدرک پیش دانشگاهی تو سال های اینده امکانش هست رشته های فنی اقدام به دریافتش کنن یعنی تغییر رشته بدن

  • سلام اگر مدرک دانشگاهی کاردانی یا بالاتر داشته باشین حتی اگر دوره پیش دانشگاهی رو هم نگذرونده باشین میتونین در کنکور سراسری رشته های نظری شرکت کنین.

 101. سلام ببخشید من یه سوال دارم که خیلی برام مهمه. من فارغ التحصیل ۹۳ هستم و می خواهم برای سال ۹۸ کنکور بدم هر جا هم می پرسم مثل شما عزیزان میگن تا ۹۹ دو نوع کنکور برگزارمیشه. پس لازم نیست من الان کتابای دهم یازدهم رو بخونم درسته؟
  و سوال مهم تر اینکه آیا سال دیگه همه ی کتاب تستی ها مطابق نظام جدیده؟ کتاب های تستی جدید برای نظام قدیم میاد یا ما باید همین کتاب تستای امسال رو که مطابق کنکور ۹۷ هستن رو تهیه کنیم و برای کنکور ۹۸ بخونیم؟ لطفا شفاف سازی کنید…ممنونم

  • سلام، در مورد قسمت اول سوالتون که حرف خودتون درسته و در این صفحه کامل توضیح داده شده. در مورد سوال دوم: قطعا کتاب های کمک درسی جدیدی برای کنکور نظام جدید چاپ میشه اما به احتمال زیاد کتاب های کمک درسی کنکور نظام قدیم چاپ ۹۷ فقط تست های سال ۹۶ بهشون اضافه میشه و تغییرات وسیعی نخواهند داشت.

 102. سلام
  بنده از یک رشته دانشگاهی میخواهم انصراف بدم و کنکور تجربی ۹۸ را شرکت کنم و احتمالا قبل از عید شروع به درس خواندن کنم، ولی چون هنوز تکلیف کنکور ۹۸ معلوم نیست نمی‌دانم نظام قدیم را بخوانم یا جدید را، برای همین خواستم از شما بپرسم که برای این بازه زمانی که تا معلوم شدن تکلیف کنکور ۹۸ هست من چه دروسی را بخوانم که اگر خدا نکنه کنکور فقط نظام جدید شد من ضرر زیادی نکنم و بتونم سریع با نظام جدید وفق بدم. به نظر خودم یکی از این دروس ریاضی هست.
  لطفا چند درس را معرفی کنید که تغییر خیلی کمی کرده اند تا بتوانم آنها را بخوانم.
  تشکر.

  • سلام کمترین تغییرات کتاب های درسی مربوط به دو درس ریاضی و فیزیک است. در درس شیمی هم قسمت های حل مساله و مفهومی تغییر چندانی نداشته اما قسمت های حفظی تغییراتی بیشتری داشته.

 103. سلام علیکم. ببخشید سرنوشت کسانی پشت کنکوری ۹۷ نیستند بلکه در یک رشته دانشگاهی درس خوندن و دوباره میخواد سال ۹۸ شرکت کنه چی میشه. ممنون

 104. سلام با برداشته شدن پیش دانشگاهی یعنی ما دانش آموزهای یازدهم باید سال دیگه کنکور بدیم؟؟؟

 105. یعنی کنکور دو مرحله ای میشه؟ امکان دو بار کنکور دادن هست هم نظام قدیم رو شرکت کنیم هم نظام جدید هر کدوم رتبه بهتر بشه حساب کنن؟

 106. سلام من نیاز به برنامه ریزی برای کنکور ۹۸ دارم میشه راهنمایی کنید

 107. چقدر احتمال حذف کنکور در سال ۹۸ وجود داره؟ کنکور تجربی منظورمه

 108. ببخشید تکلیف پشت کنکوری های ۹۸ چی میشه؟ مثلا یک نظام قدیم که سال ۹۸ کنکور شرکت کنه و باز هم قبول نشه آیا میتونه کنکور ۹۹ شرکت کنه؟ یعنی سال ۹۹ هم باز از نظام قدیم سوال میاد و دو کنکور هست؟

  • طبق گفته رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش احتمالا بیشتر از یک سال سیستم دو کنکوری اجرا میشه یعنی برای سال ۹۹ هم به احتمال زیاد دو کنکور نظام جدید و قدیم خواهیم داشت

 109. با سلام و عرض ادب لطفا بفرمایید تاثیر معدل در کنکور ۹۸ چگونه است؟

 110. تکلیف پشت کنکوری های ۹۷ کی قطعی صد در صد مشخص میشه بینم باید کتاب های نظام جدید بخونیم یا قدیم؟

  • احتمالا نیمه اول سال ۹۷ تکلیف پشت کنکوری ها با تغییر نظام آموزشی قدیم به جدید و سرنوشت کنکور ۹۸ به طور قطعی مشخص خواهد شد.

 111. سلام لطفا برای کنکور ۹۸ منابع رو هم معرفی کنید مرسی

 112. با سلام در کنکور ۹۸ دو کنکور که گفتید همزمان برگزار میشه یا اول کدومشون؟ ممکنه بعضی سوالات عینا مثل هم باشه چون خیلی درس ها مطالب نظام قدیم و جدید یکی هستن؟

 113. سلام کنکور ۹۸ تجربی اگر برای نظام قدیم جدا باشه مثلا زیست پیش دانشگاهی چاپ چه سالی منبع سوالات هست؟ سالی که هر فرد دانش اموز سال چهارم بوده براش سوال میاد یا اخرین سال؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.